Przejdź do treści
Leasing czy wynajem

Leasing czy wynajem – który sposób finansowania wybrać?

Leasing czy wynajem – wielu klientów indywidualnych oraz biznesowych boryka się z problemem wyboru finansowania nowego samochodu. Podczas kupowania auta mamy do wyboru trzy opcje. Zakup za gotówkę, który jest mało atrakcyjny ze względu na obowiązek zapłaty sporej kwoty z góry. Właśnie z tego powodu warto rozpatrzyć dwie kolejne opcje, tj. leasing czy wynajem długoterminowy. Z pozoru są to podobne formy finansowania samochodu, jednak różnią się od siebie znacznie. Którą z nich wybrać? Jaka będzie lepsza dla osoby fizycznej, a jaka dla przedsiębiorcy? Odpowiedź na te pytania jest mocno złożona i w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb danego klienta. Warto jednak poznać czym się charakteryzują poszczególne sposoby finansowania auta i jakie różnice są pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem.

Leasing czy wynajem

LEASING CZY WYNajem długoterminowy, a leasing – czym się różnią?

Limit kilometrów – nieodłączna część wynajmu długoterminowego
Decydując się na korzystanie z wymarzonego samochodu na zasadzie najmu długoterminowego, trzeba określić szacunkową liczbę kilometrów, jakie pojazd pokona w ciągu roku. W teorii można wybrać opcję bez limitu lub z możliwością przejechania kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, jednak w takiej sytuacji rata samochodu zdecydowanie wzrośnie.

Leasing daje zdecydowanie więcej wolności w zakresie eksploatacji pojazdu. Decydując się na tę formę finansowania, w pewnym sensie klient spłaca swoją własność, więc może przejeździć tyle kilometrów, ile mu się podoba. Oczywiście można spotkać się z limitem kilometrów podczas leasingu, jednak najczęściej taka forma finansowania daje więcej swobody i wolności niż wynajem długoterminowy.

Leasing czy wynajem

Wykup samochodu po zakończeniu umowy – co jest lepsze, leasing czy wynajem?

Zarówno leasing czy wynajem długoterminowy umożliwiają klientom wykup samochodu po zakończeniu okresu finansowania. Różnica pojawia się w kwocie, jaką należy uiścić, aby wykupić w pełni swój pojazd.
W przypadku wynajmu długoterminowego sprawa ma się całkowicie odmiennie. Najczęściej umowy skonstruowane są w ten sposób, że po ich zakończeniu samochód zostaje zwrócony do właściciela. Istnieje jednak możliwość wykupu auta, po zakończeniu okresu wynajmu. Należy wtedy jednak zapłacić kwotę równą aktualnej wartości samochodu używanego na rynku. Często jest to nieopłacalne, ponieważ po spłacaniu miesięcznych rat należy jeszcze zapłacić równowartość auta. Osoby, które wybrały leasing często mogą spotkać się z wręcz symboliczną kwotą wykupu, wynoszącą nawet 1% wartości samochodu. Wszystko tak naprawdę zależy od okresu finansowania, wpłaty początkowej i wysokości raty. Jednak zawsze kwota wykupu auta jest zdecydowanie niższa niż aktualna wartość samochodu. Osoby, które po zakończeniu płacenia miesięcznych rat chcą zatrzymać pojazd u siebie, leasing definitywnie jest opcją opłacalną i atrakcyjną, ze względu na niską kwotę wykupu.

Pakiety usług dodatkowych podczas wynajmu długoterminowego i leasingu
Koszty związane z samochodem to nie tylko zakup samego pojazdu i tankowanie go. Nowe auta muszą być serwisowane w autoryzowanych serwisach ASO, wymagają odpowiedniego ubezpieczenia, na które składa się OC/AC i najlepiej Assistance, a przeglądy również muszą być wykonywane w odpowiednich stacjach diagnostycznych.

Wybierając leasing, najczęściej wszystkie te obowiązki spoczywają na głowie klienta, ponieważ samochód teoretycznie jest jego własnością. Z tego powodu do miesięcznej raty trzeba doliczyć koszta związane z ubezpieczeniem pojazdu. Przegląd w skali roku nie jest dużym wydatkiem, jednak serwisowanie nowego samochodu marzeń może być kosztowne. Wymiany opon i innych części musi być wykonywane w autoryzowanym serwisie ASO, gdzie ceny mogą być wysokie.

Wynajem długoterminowy charakteryzuje się tym, że to właściciel samochodu odpowiedzialny jest za samochód, więc najczęściej pakiet kompleksowych usług zawarty jest w cenie miesięcznej raty najmu. Często istnieje możliwość konfiguracji pakietów, jednak najczęściej serwisowanie w ASO i opony zawarte są w cenie. Można również dobrać ubezpieczenie wraz z Assistance, aby nie martwić się o nic. W takiej sytuacji można w pełni cieszyć się wymarzonym samochodem.

Leasing czy wynajem

Leasing czy wynajem długoterminowy – co jest bardziej opłacalne?

Ciężko jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla osób, które pragną mieć samochód na własność, zdecydowanie lepszą opcją będzie leasing. Wszystko za sprawą atrakcyjnej kwoty wykupu auta po zakończeniu okresu umowy. Klienci, którzy szukają pojazdu na jakiś czas, z pewnością docenią korzyści płynące z wynajmu długoterminowego, ponieważ miesięczna rata jest niezwykle zachęcająca.

Koszt leasingu w krótkim terminie może być mniej interesujący. Doliczając koszty związane z serwisowaniem i ubezpieczeniem, cena jest o wiele mniej opłacalna niż w przypadku najmu długoterminowego. Dodatkowo w cenie wynajmu zawarte są usługi związane z serwisem, przeglądem czy ubezpieczeniem, więc nie trzeba się tak naprawdę niczym przejmować. Jednak zestawiając ze sobą koszt całkowity wszystkich rat, wpłaty własnej oraz wykupu samochodu po zakończeniu umowy, cena leasingu zawsze będzie nieco niższa niż wynajmu długoterminowego.

Kwestie psychologiczne podczas wyboru między leasingiem a najmem długoterminowym

Często podczas zakupu samochodu klienci kierują się emocjami. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy ma jakieś auto marzeń. To inwestycja na co najmniej kilka lat, więc powinna sprawiać radość i dawać satysfakcję. Dla osób, które pragną poruszać się swoim wymarzonym samochodem, najem długoterminowy jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem. Przez okres kilku lat będą mogli jeździć autem, na które normalnie nie byłoby ich stać. Wszystko za sprawą atrakcyjnej miesięcznej raty, w którą wliczone są koszta ubezpieczenia, serwisowania i przeglądów. Oczywiście koszty paliwa zawsze pokrywa klient.

Co jest lepsze, leasing czy najem długoterminowy?

Podsumowując, wybór pomiędzy leasingiem, a wynajmem długoterminowym uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim osoby, które pragną wykupić samochód po okresie trwania umowy, zdecydowanie powinny wybrać leasing. Wszyscy, którzy szukają auta na dłuższy okres czasu również zdecydowanie bardziej zadowoleni będą z tej opcji finansowania. Sumarycznie zawsze wyjdzie taniej niż wynajem długoterminowy.
Dla każdego, kto pragnie jeździć samochodem marzeń lub posiadać auto na okres kilku lat, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie najem długoterminowy. Niskie raty, komfort i spokojna głowa to bez wątpienia największe zalety tej formy finansowania samochodu. Możliwość konfiguracji pakietów usług również oszczędza wiele problemów i obowiązków.