Przejdź do treści
Akumlaotry hybrydowe CFM

Akumulatory w samochodzie hybrydowym – wyjaśniamy wszystkie fakty i mity

Akumulatory w samochodzie hybrydowym – o akumulatorach występujących w samochodach hybrydowych krążą różne opinie. Kierowcy często ulegają stereotypom, które odstraszają ich od tego typu pojazdów. W końcu baterie używane w hybrydach są takie same, jak w laptopach i telefonach. Nic bardziej mylnego! Czas obalić kilka mitów i pokazać fakty!

Hybrydy, które same się ładują – czy to możliwe?

Ogromną zaletą akumulatorów w samochodach hybrydowych jest ich zdolność do automatycznego ładowania. Mimo że brzmi to jak abstrakcja, jest to stuprocentowa prawda. Jest to możliwe, ponieważ podczas hamowania baterie odzyskują energię. Dzieje się to również w trakcie optymalnego wykorzystania mocy silnika benzynowego. Energia, którą samochód wytwarza podczas przyspieszania i hamowania w tradycyjnym samochodzie, jest marnowana. Hybryda wykorzystuje ją do ładowania swoich akumulatorów, przez co mamy praktycznie darmową energię.

Wytrzymałość akumulatorów w hybrydach – 10-letnia gwarancja i ogromna trwałość

Toyota Prius była pierwszym modelem azjatyckiego producenta, w którym wykorzystano układ hybrydowy. Od pojawienia się pionierskich Priusów na drogach minęło już prawie 25 lat! Po tym czasie nadal zachowują około 90 procent fabrycznej sprawności. To niepodważalny dowód na to, że akumulatory w samochodach hybrydowych są wytrzymałe i mogą sprawnie działać przez wiele lat.

Dlaczego baterie w hybrydach Toyoty są tak trwałe?

Przede wszystkim posiadają dedykowany, precyzyjny system chłodzenia, który sprawnie wspiera pracę akumulatorów. Dodatkowo mają autorski system eksploatacji, który dba o ich optymalne naładowanie. W samochodach hybrydowych Toyoty bateria nigdy się nie rozładuje, ani nie będzie naładowana do maksymalnego poziomu. Rozwiązanie to utrzymuje naładowanie baterii w granicach 20-80%. Pozwala to na skuteczne działanie przez wiele lat.

Milion kilometrów na hybrydowej taksówce! Czy to możliwe?

Pierwsze Toyoty Prius nadal jeżdżą po ulicach na swoich fabrycznych akumulatorach. Powszechnie znane są hybrydowe taksówki, które przejechały ponad milion kilometrów bez wymiany baterii. Skoro hybrydowe taxi może funkcjonować przez lata bez zarzutu, tym bardziej możemy być spokojni o jakość tego typu samochodów wykorzystywanych na co dzień!

10 lat gwarancji na akumulatory hybrydowe Toyoty!

Toyota jako lider rynku samochodów hybrydowych jest pewna swoich rozwiązań i zapewnia 10-letnią gwarancję na akumulatory w swoich pojazdach. Tak długi okres gwarancyjny jest możliwy jedynie w autach Toyoty. Co istotne, nawet w przypadku awarii któregoś z ogniw, możliwa jest wymiana pojedynczego komponentu bez ingerencji w cały akumulator.

Akumulatory w samochodzie hybrydowym

Rodzaje akumulatorów i ich bezpieczeństwo w samochodach hybrydowych

Akumulatory w samochodzie hybrydowym – Toyota jest liderem na rynku hybryd, więc używa tylko i wyłącznie sprawdzonych, przetestowanych i skutecznych akumulatorów. Często są to rozwiązania najbardziej innowacyjne i nowoczesne, jednak bezpieczeństwo zawsze stoi na pierwszym miejscu. W samochodach hybrydowych Toyoty używane są dwa rodzaje baterii – niklowo-metalowo-wodorkowe oraz litowo-jonowe. Pierwsze uważane są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, jednak przypłacają to wyższą masą i mniejszą pojemnością energii. Lata badań i testów sprawiły, że inżynierowie Toyoty dowiedli równie wysokiej skuteczności i wytrzymałości akumulatorów litowo-jonowych, więc są one dziś stosowanie przykładowo w Toyocie Prius Plug-In.

Niezawodność obu rodzajów baterii zapewniona jest przez rozwinięty system chłodzenia i kontroli. Każde ogniwo, pakiet i bateria jest chłodzona osobno. System nadzoru może w dowolnym momencie wyłączyć dowolne ogniwo, w momencie gdy temperatura przekracza wartość bezpieczną. Właśnie z tego powodu pojemność ładowania ograniczona jest do granicy 80% pełnej pojemności. Wszystko w celu zapewnienia jak największej kultury pracy.

Hybrydowa Toyota to tak naprawdę stuprocentowa gwarancja pewności, bezpieczeństwa i wytrzymałości. Wszystkie akumulatory, które znajdują się w samochodach Toyoty, posiadają 10-letnią gwarancję. Co więcej, laboratoria certyfikujące zaostrzyły testy baterii do samochodów hybrydowych, a najnowsze hybrydowe modele Toyoty regularnie otrzymują komplet dopuszczeń. Wszystko to składa się na sukces Toyoty w segmencie aut hybrydowych. W dziesięć lat popyt na ogniwa litowo-jonowe wzrósł 9-krotnie, sprzedając miliardy sztuk rocznie!