Przejdź do treści

Jak prawidłowo przechowywać opony w trakcie zimy?

Sezonowa wymiana opon to czynność, która czeka każdego kierowcę, gdy zbliża się zima. Dzięki niej przygotowujesz swój samochód do zmiennych warunków drogowych i gwarantujesz bezpieczeństwo niezależnie od pogody zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto jednak zwrócić uwagę, by letnie opony były przechowywane w odpowiednich warunkach. Tylko w ten sposób mogą służyć Ci przez lata bez żadnych problemów. W jakich warunkach przechowywać ogumienie? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule!

Jak przechowywać koła, czyli opony z felgami?

Obecnie wielu kierowców posiada dwa zestawy kompletnych kół – zimowe i letnie. Śmiało można powiedzieć, że to obowiązek każdego z nas. W końcu zachowanie bezpieczeństwa jazdy jest szalenie istotne. Ponadto rozwiązanie to wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy. Każdy może dokonać wymiany samodzielnie. Wystarczy lewarek, klucz i odrobina wolnego czasu.

Poza tym zakładanie „stalówek” na zimę oraz alufelg latem jest skuteczną ochroną felg aluminiowych przed solą drogową, śniegiem i jazdą w trudnych warunkach, kiedy łatwo zarysować i uszkodzić koła. Warto wiedzieć, że sposób przechowywania kompletnych kół zimowych i letnich powinien być zawsze taki sam.

Przygotowanie kół do przechowywania – krok po kroku

Przede wszystkim musisz umyć zdemontowany komplet opon. Po kilkumiesięcznej jeździe z pewnością zgromadziły się na nich liczne zanieczyszczenia. Benzyna, oleje i różnego rodzaju kamyczki mają destrukcyjny wpływ na gumę. Pozostawienie ich na oponie może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.Umyte ogumienie powinieneś dokładnie wysuszyć, ponieważ woda przyspiesza starzenie się go. To wyjątkowo istotne, jeśli planujesz schować koła do foliowych worków. Możesz również skorzystać z różnego rodzaju środków konserwujących, jednakże powinieneś dokładnie zapoznać się ze składem i rekomendacją producenta. Przed wysłaniem opon na sen zimowy, warto dokonać oceny stanu bieżnika i ścian bocznych, ponieważ może się okazać, że trzeba odwiedzić serwis.

Składowanie czystych i suchych opon z felgami jest już sprawą prostą. Możesz ułożyć je na stosie, jedna na drugiej, lub zawiesić na specjalnym wieszaku. Największą zaletą pierwszej opcji jest prostota i oszczędność przestrzeni w piwnicy czy garażu. Drugi sposób natomiast gwarantuje mniejszą podatność na odkształcenia. Co ważne, koła powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Najlepiej trzymać je w temperaturze między -5°C a +25°C. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70% oraz należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i sąsiedztwa źródeł ciepła. Nie wolno trzymać ich również w pobliżu produktów ropopochodnych.

Jak przechowywać same opony?

Same opony są bardziej podatne na odkształcenia niż kompletne koła. Z tego powodu kładzenie ich na boku może powodować problemy z wyważeniem. Częstym przypadkiem są opony ściśnięte pod własnym ciężarem tak mocno, że później ciężko je naciągnąć na felgi.Z tego powodu umyte i wyczyszczone opony powinieneś ustawić w pozycji pionowej. Możesz je również obracać o 90° co kilka tygodni. W ten sposób równomiernie rozłożysz siłę nacisku po całym obwodzie koła.

W jakich warunkach powinno się przechowywać opony?

Warunki przechowywania samych opon są takie same jak w przypadku kompletnych kół. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Mimo tego zawsze warto sprawdzić stan ogumienia przed rozpoczęciem jazdy w nowym sezonie.

Co zrobić, gdy nie mam miejsca na opony w garażu?

W dzisiejszych czasach wiele warsztatów oferuje profesjonalną usługę przechowywania opon lub opon z felgami. To dobre rozwiązanie, które rozwiązuje problem braku wolnego miejsca w garażu lub piwnicy. Co więcej, otrzymujesz gwarancję i pewność, że Twoim oponom nic się nie stanie.

Carolina Fleet Management, czyli samochody z najlepszymi oponami

Warto pamiętać, że opony są jedynym elementem, który łączy nasze auto z nawierzchnią. Ich odpowiedni stan, prawidłowa eksploatacja oraz przechowywanie powinny być priorytetowymi kwestiami dla każdego właściciela auta. Właśnie z tego powodu w Carolina Fleet Management dbamy o jakość ogumienia naszych pojazdów. W naszej ofercie znajdziesz tylko sprawdzone samochody, które posiadają opony najwyższej jakości. Nasza flota składa się z najlepszych modelów Toyoty. Oferujemy atrakcyjne warunki finansowania zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych.