Przejdź do treści

Zupełnie nowa Toyota bZ4X – historia tworzy się na naszych oczach

Nowa Toyota bZ4X – samochody hybrydowe już od dawna są dostępne na rynku. To rozwiązanie bardzo wygodne, oszczędne i ekologiczne. Jednak technologia stale się rozwija, a wiedza projektantów staje się coraz większa. Właśnie tak zaprojektowany pierwszy w historii samochód elektryczny na baterie BEV. To pierwszy seryjny model z nowej linii bZ (Beyond Zero). To może być milowy krok w stronę odejścia od wysokoemisyjnych samochodów.

Nowa Toyota bZ4X w pigułce

Najnowszy bezemisyjny samochód Toyoty to komfortowy i przestronny SUV. Auto ma drapieżny i rasowy charakter, przez co świetnie się prezentuje. Ponadto wyróżnia się napędem na 4 koła. Co istotne, testy baterii wykazały zachowanie aż 90% pojemności po 10 latach! Wszystko dzięki innowacyjnemu systemowi zarządzania energią, który gwarantuje długą żywotność akumulatorów. Europejska premiera przełomowej Toyoty bZ4X odbędzie się 2 grudnia.

Jak wygląda nowa Toyota bZ4X?

Nowa Toyota bZ4X jest wierna pod względem stylistyki oraz wykorzystanych technologii modelowi koncepcyjnemu z pierwszej połowy 2021 roku. To samochód w pełni elektryczny, który powstał na platformie e-TNGA przeznaczonej dla elektrycznych samochodów.

Moduł baterii jest integralną częścią podwozia. Znajduje się pod podłogą, przez co Toyota bZ4X ma niski środek ciężkości. W efekcie osiągnięto idealny balans masy między przodem i tyłem. Ponadto wysoka sztywność nadwozia przyczyniła się do wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy i prowadzenia. Poza tym nowa Toyoa bZ4X to po prostu przestronny i komfortowy SUV, który wyróżnia się wysokimi osiągami i możliwościami terenowymi. Posiada pojemny bagażnik oraz sporą ilość miejsca w środku, przez co jazda jest czystą przyjemnością.

Jakość akumulatorów w Toyocie bZ4X

Nowa Toyota bZ4X to efekt 25-letniego doświadczenia azjatyckiego producenta w technologiach zelektryfikowanych samochodów. W efekcie otrzymamy samochód najwyższej jakości, który wyróżniać się będzie wytrzymałymi i niezawodnymi litowo-jonowymi bateriami. Testy potwierdziły, że nawet po 10 latach użytkowania i przejechaniu 240000 km, akumulatory zachowały 90% swojej pierwotnej pojemności.

Zasięg pełnej baterii wynosi nawet ponad 450 km. Ponadto nowa Toyota bZ4X posiada innowacyjne rozwiązania technologiczne – dach z bateriami słonecznymi, trzecią generację pakietu systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Toyota Safety Sense 3.0. Co ciekawe, panele słoneczne na dachu doładowują baterię w trakcie jazdy i w czasie postoju. Dzięki temu litowo-jonowa bateria o wysokiej gęstości mocy (71,4 kWh pojemności) może być ciągle ładowana. Warunkiem są jedynie odpowiednie warunki atmosferyczne. Toyota szacuje, że jest on w stanie zgromadzić w ciągu roku energię pozwalającą przejechać dodatkowe 1800 km.

Trwałość baterii w Toyocie bZ4X

Kluczowym aspektem w celu osiągnięcia wysokiej jakości i trwałości akumulatora są czujniki monitorujące napięcie, natężenie i temperaturę w każdym z ogniw baterii. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w trakcie wytwarzania ciepła zostaną uruchomione odpowiednie sterowniki. Co więcej, materiały zostały zabezpieczone przed degradacją, a proces produkcyjny zabezpieczono tak, by uniemożliwić ciałom obcym, dostanie się do baterii. Ponadto w Toyocie bZ4X zastosowano po raz pierwszy baterię chłodzoną cieczą.

Ponadto nowy elektryk Toyoty posiada niezwykle wydajny układ ogrzewania, który gwarantuje niezawodność nawet przy ujemnych temperaturach. Wszystko dzięki wykorzystaniu pompy ciepła. Sama bateria zaś może być naładowana do poziomu 80% w zaledwie 30 minut! To bezkonkurencyjny wynik.

Najnowsza platforma e-TNGA, na której będą powstawać modele Beyond Zero

Toyota bZ4X to pierwszy model zbudowany na nowej platformie dedykowanej dla samochodów elektrycznych na baterie. Powstała ona w zgodzie z innowacyjną architekturą e-TNGA. Z pewnością zostanie ona wykorzystana w kolejnych modelach linii Beyond Zero, ponieważ została zaprojektowana do wielkoseryjnej produkcji. Jej konstrukcja jest niezwykle przemyślana. Płaski akumulator znajduje się pod podłogą, tworząc część podwozia. Dzięki temu samochód ma niski środek ciężkości i dobry rozkład mas między przodem a tyłem. W efekcie prowadzenie Toyoty bZ4X jest stabilne i komfortowe, a sam samochód jest zwinny i dynamiczny.

Drapieżny i rasowy design Toyoty bZ4X

Nowa Toyota bZ4X to połączenie elegancji, solidności i drapieżnego pazura. Patrząc z przodu, auto jest eleganckie. Posiada oszczędną w środkach wyrazu formę z wąskimi reflektorami, które dodają nieco charakteru. Z boku natomiast, sylwetka jest dynamiczna ze smukłymi słupkami i nisko położoną linią osi. Do tego dochodzą listwy nadkoli, 20” koła i grube progi, które zdradzają, że jest to SUV z krwi i kości.

Projektanci zadbali o elementy aerodynamiczne, które poprawiają zasięg samochodu. Pomyślano o otworach umieszczonych głęboko w narożnikach przedniego zdearzaka, które tworzą kurtyny powietrzne. Ponadto Toyota bZ4X posiada pełną osłonę podwozia, dzielony spojler dachowy, spojler pod tylną szybą, tylny dyfuzor oraz tylną szybę o precyzyjnie wyliczonym nachyleniu. W bonusie dodano także dolną kratkę z przesłoną, która dostosowuje przepływ powietrza chłodzącego do akumulatora i zmniejsza opór powietrza.

Wnętrze najnowszej Toyoty bZ4X – wygodne i nowoczesne

Wnętrze nowej Toyoty bZ4X to prawdziwy luksus i wygoda. Do wykończenia zastosowano miękkie tkaniny, które wzbogacono o satynowe detale, a nawet panoramiczny dach. Widoczność z poziomu fotela kierowcy jest doskonała. Sam kokpit zaś stworzono w zgodzie z zasadą „ręce na kierownicy, oczy patrzą na drogę”. Ekran umieszczono na linii wzroku kierowcy, przez co niewielki ruch oczami umożliwia odczytywanie informacji.

We wnętrzu znajduje się również sporo przestrzeni na nogi dla wszystkich pasażerów. Ponadto samochód ma też pojemny bagażnik z regulowaną podłogą. Przy rozłożonych tylnych siedzeniach ma pojemność 452 l.

Toyota bZ4X, czyli zwinna, dynamiczna i komfortowa jazda

Nowa Toyota bZ4X w wersji z napędem na cztery koła posiada dwa silniki elektryczne o mocy 80 kW (w sumie wytwarza 217 KM i 336 Nm momentu obrotowego). Dzięki temu samochód pierwszą setkę osiąga po 7,7 sekundy. Co więcej, układ XMODE oferuje różne tryby jazdy i dostosowuje się do warunków panujących na drodze. Toyota bZ4X poradzi sobie nawet w głębokim śniegi i błocie. Od dziś jazda po bezdrożach jest możliwa również stuprocentowym elektrykiem! Ciekawostką jest fakt, że Toyota opracowała system jazdy przy pomocy jednego pedału, który skupia się na wzmocnionym odzyskiwaniu energii z hamowania. Dzięki temu kierowca może przyspieszać i zwalniać poprzez operowanie pedałem gazu.

Toyota bZ4X i innowacyjny system Steer-by-Wire

Nowa Toyota bZ4X to pierwszy model azjatyckiego giganta z nowoczesnym układem kierowniczym Steer-by-Wire, One Motion Grip. W skrócie opiera się on na oddzieleniu mechanicznego połączenia kierownicy z przednimi kołami. Teraz to elektroniczny system dostosowuje skrętu kół do intencji kierowcy. Dzięki temu uzyskano więcej przestrzeni na nogi i poprawiono pozycję za kierownicą.

Co więcej, „kierownica” One Motion Grip umożliwia uzyskanie pełnego skrętu kół po obrocie o 150 stopni.

Ze względu na brak fizycznego połączenia między kierownicą a kołami, zlikwidowano wibracje przenoszone z przednich kół. Jednocześnie kierowca cały czas doskonale czuje, co się dzieje z kołami i po jakiej nawierzchni jedzie. Wyczucie układu kierowniczego poprawiono poprzez niezależny układ kontroli momentu obrotowego. Charakterystyka pracy układu kierowniczego może zostać zmieniona wraz z wyborem innego trybu jazdy. W efekcie otrzymano niezwykle komfortowy i wygodny układ kierowniczy.

Toyota Safety Sense 3.0 w nowym modelu bZ4X

Toyota Safety Sense w nowym modelu bZ4X zapewnia jeszcze lepszą ochronę w większej liczbie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. System współpracuje z kierowcą, by zminimalizować ilość ofiar i rannych w wypadkach drogowych. W najnowszej generacji zwiększono zasięg czujników radarowych oraz ulepszono kamerę. Ponadto zaimplementowano funkcję układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia i rozpoznawanie pojazdów, które włączają się do ruchu. Do tego dochodzi wspomaganie awaryjnego hamowania i nowy system multimedialny. Dzięki temu nowa Toyota bZ4X jest samochodem bezpiecznym i nowoczesnym!

Toyota Beyond Zero – krok milowy w stronę neutralności klimatycznej

bZ4X jest pierwszym modelem nowej linii samochodów elektrycznych bZ (beyond Zero). W ten sposób Toyota – pionier i lider elektryfikacji samochodów – wchodzi w najnowszy etap procesu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Najnowsza Toyota bZ4X to nie tylko bezemisyjność i ekologiczne rozwiązania. To także świetny design, komfortowa i dynamiczna jazda oraz przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo. W Carolina Fleet Management pragniemy Ci zaoferować najlepsze samochody Toyoty, która jest absolutnym liderem na rynku aut hybrydowych i elektrycznych. Dzięki temu otrzymujesz oszczędne i ekologiczne pojazdy w atrakcyjnych warunkach finansowania, które dostosowane są do Twoich potrzeb.