Przejdź do treści

Toyota stawia na rozwój napędów hybrydowych – nowa linia produkcyjna Toyoty w Wałbrzychu

Od 20 września 2021 roku w Polsce funkcjonują dwie linie produkujące elektryczne przekładnie do niskoemisyjnych napędów hybrydowych! Do zakładu w Jelczu-Laskowicach dołączyła placówka z Wałbrzycha. Będą w niej powstawać hybrydowe układy napędowy dla Toyoty Yaris i Toyoty Yaris Cross.

Toyota Yaris nowej generacji – samochód lubiany i nagradzany

Najnowsza generacja Toyoty Yaris stała się zdobywcą prestiżowego tytuły Europejskiego Samochodu Roku 2021, jednocześnie będąc najpopularniejszym modelem Toyoty w Europie. Liczby sprzedażowe Yarisa robią ogromne wrażenie – model odpowiada za 21,1% ogólnej sprzedaży Toyoty na Starym Kontynencie, a w Polsce aż 36,2%. Natomiast Toyota Yaris Cross to innowacyjny model, który po raz pierwszy wprowadził SUV-y Toyoty do segmentu B. Samochód cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ w przedsprzedaży (od lipca) zostało złożonych prawie 2000 zamówień w samej Polsce.

Dlaczego Toyota rozbudowuje swoje linie produkcyjne w Polsce?

Przede wszystkim ze względu na przyszłe inwestycje. Ogromna popularność Toyoty Yaris i stosunkowo spore zainteresowanie Yaris Crossem sprawiają, że Toyota musi zwiększyć produkcję skrzyń biegów, układów napędowych i innych komponentów dla swoich kompaktowych hybryd. Właśnie dlatego w Wałbrzychu powstał zakład o powierzchni 1700 m2. To jednak nie wszystko, ponieważ pod koniec roku uruchomiona zostanie tam kolejna linia silników hybrydowych TNGA 1,5 l, dzięki czemu produkcja elektrycznych napędów dla Yarisa i Yaris Crossa zostanie podwojona.

Do tego momentu zakład w Wałbrzychu dał pracę ponad 300 ludziom.

Pandemia nie powstrzymuje Toyoty przed dalszym rozwojem

Sam prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, Pan Dariusz Mikołajczak podkreśla, że:

Pomimo zawirowań na rynku spowodowanych pandemią, ograniczoną dostępnością półprzewodników i czasowym wstrzymaniem produkcji samochodów udało nam się uruchomić nową linię o kilka tygodni wcześniej niż zakładały pierwotne terminy. To zasługa przede wszystkim naszych pracowników, którzy wykorzystując nowoczesne metody komunikacji on-line potrafili razem z dostawcami oraz inżynierami z Japonii i innych krajów dokonać instalacji i uruchomienia maszyn, oraz przeprowadzić próby produkcyjne”.

Co ciekawe, to już piąty hybrydowy projekt, który został uruchomiony w polskich fabrykach w latach 2018-2021. Toyota planuje uruchomić kolejny w 2022 roku, kiedy to w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będą trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA.

Rozwój w kontekście testowania napędów hybrydowych – kompleksowe podejście Toyoty

Ponadto od 2020 roku Toyota testuje napędy hybrydowe w specjalnym Dziale Testów i Ocen Napędów Hybrydowych. Dodatkowo jednostka lokalizuje produkcje komponentów hybrydowych w Europie.

Do tego w 2022 roku Toyota ma zamiar podwoić produkcję elektrycznych napędów hybrydowych!

W efekcie możliwości produkcyjne wzrosną do 1,65 miliona podzespołów rocznie. Przełoży się to również na zatrudnienie do ponad 3000 nowych osób.

Innowacyjna technologia hybrydowa Toyoty – najlepsze rozwiązania na rynku

Według Toyoty technologia hybrydowa jest kluczowa w kontekście dążenia do pełnej elektromobilności. Ciężko nie zgodzić się z tym faktem. W końcu jest ona ekologiczna, a przy tym pozwala zaoszczędzić użytkownikom sporo pieniędzy. Ponadto samochody hybrydowe są wygodne i pomagają miastom w walce ze smogiem. W celu dalszego rozwoju technologii Toyota ulokowała w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych. To pierwsze taki obiekt na świecie. Jego zadaniem jest dostarczenie elektrycznych przekładni hybrydowych i silników TNGA do niskoemisyjnych samochodów.

Czym jest architektura TNGA?

Toyota New Global Architecture to ogólnoświatowa architektura, w zgodzie z którą projektowane są wszystkie najnowsze modele Toyoty. Oznacza to wspólne zasady konstruowania poszczególnych elementów pojazdów. TNGA wyróżnia się niżej położonym środkiem ciężkości i sztywniejszym nadwoziem. W efekcie samochody są bezpieczniejsze, a prowadzenie ich jest bardziej komfortowe. TNGA to również wyższa efektywność produkcyjna. Wszystko za sprawą zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Z tego powodu Toyota może produkować więcej samochodów przy jednoczesnym zadbaniu o środowisku. W ten sposób może sprostać wysokim wymaganiom klientów i olbrzymiemu zainteresowaniu ich hybrydami!

Samochody Toyoty dostępne w ofercie CFM

Jeśli chcesz wynająć najnowsze modele hybrydowe Toyoty dla siebie lub swojej firmy, dobrze trafiłeś! W Carolina Fleet Management posiadamy większość nowych samochodów hybrydowych Toyoty. Oferujemy atrakcyjne warunki finansowania i możliwość dostosowania umowy do swoich wymagań i potrzeb! Nie pozwól najnowszym hybrydom czekać na siebie! Skorzystaj z naszej oferty już dziś i wsiądź do oszczędnego, ekologicznego i wygodnego samochodu!