Przejdź do treści

Niskoemisyjny program logistyki Toyoty

Do 2024 roku Toyota planuje przenieść swoje szlaki logistyczne na tory kolejowe. Głównym celem jest połączenie między Wielką Brytanią a Francją, które umożliwi transport samochodów drogą kolejową. To kolejny ważny krok w drodze do dekarbonizacji logistycznych operacji azjatyckiego producenta w Europie.

Cele nowego projektu logistycznego

Europejski oddział Toyoty rozpoczął projekt, którego celem jest połączenie kolejowe Wielkiej Brytanii z Francją, wykorzystując do tego tunel pod Kanałem La Manche. Dzięki niemu możliwy będzie transport nowych samochodów w sposób bezemisyjnych. Partnerami logistycznymi są Getling i CAT Group. W planach jest wykonywanie około 270 kursów pociągów towarowych rocznie, które przewiozą około 70 000 samochodów.

Jakie korzyści przyniesie ta operacja?

Emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 10%! Ponadto czas transportu znacząco się skróci – nawet o ponad 50%! Toyota przyzwyczaiła nas do swoich pionierskich działań. Nie inaczej jest w przypadku przewozu nowych samochodów. Azjatycki producent jest jedynym, który korzysta z Channel Tunnel do przewozu nowych samochodów. Hybrydowe Corolle produkowane w brytyjskiej fabryce TMUK w Derby są transportowane do Valenciennes, a Yaris Hybrid montowany we Francji jest dostarczany do centrum logistycznego w Toton.

Program kolejowy Toyoty – co warto wiedzieć?

Toyota od lat dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie. W efekcie producent pragnie przenieść na tory kolejowe znaczną część swoich szlaków logistycznych. Zakończenie projektu ma mieć miejsce do 2024 roku.

Drugim etapem programu jest połączenie centrum logistycznego w Valenciennes z czeskim Kolinem, gdzie produkuje się Yarisy i Aygo X. Rozpoczęcie przedsięwzięcia ma odbyć się w kwietniu tego roku. Co więcej, połączenia kolejowe mają objąć także ośrodki we Włoszech, Hiszpanii i Turcji.

Program Toyoty ma ograniczyć przewozy ciężarówkami o ponad 7 milionów (!) kilometrów rocznie. Przełoży się to zarówno na mniejszą emisję CO2, jak i mniejsze wykorzystanie dróg publicznych.

„Uruchomienie kolejowego połączenia między naszymi centrami logistycznymi we Francji i Wielkiej Brytanii to dla nas ważny krok, ponieważ staramy się stopniowo zmniejszać emisje dwutlenku węgla w naszej działalności, stawiając na innowacyjne, zrównoważone rozwiązania. Mamy ambitny plan zwiększenia wykorzystania kolei, co przyniesie dodatkowe korzyści klientom dzięki skróceniu czasu realizacji dostaw” – podkreślił Jean-Christophe Deville, dyrektor ds. transportu pojazdów w Toyota Motor Europe.

Carolina Fleet Management – partner Toyoty, który działa proekologicznie

Podobnie jak nasz partner, w CFM wykorzystujemy liczne procesy, które mają pomóc naszej planecie. Dbamy o środowisko, przez co oferujemy naszym klientom najnowsze samochody Toyoty, które wykorzystują hybrydowy napęd.

W naszej ofercie znajdziesz mnóstwo ekologicznych pojazdów, które wspierają działania niskiej emisyjności i neutralności emisyjnej. W CFM można skorzystać z wynajmu długoterminowego, a także krótkoterminowego. Nasza oferta skierowana jest zarówno dla przedsiębiorców i firm, jak i dla klientów indywidualnych.